Tapis pētījums par mediju veikto precizējumu un labojumu atspoguļošanu
Gatavojoties diskusijai, LMĒP lūdza Sandru Sprudzāni (Dr.sc.comm.)*
veikt izpēti un sagatavot īsu pārskatu par mediju veikto labojumu
uzrādīšanas pamatojumu, labāko praksi, formātiem, situāciju Latvijā
un rekomendētajiem principiem. Ar nesen veikto
pētījumu/pārskatu var iepazīties šeit.
Latvijas Mediju ētikas padome uzskata par nesamērīgu, nedemokrātisku un birokrātisku NEPLP lēmumu par TVNET piemēroto sodu
Mediju ētikas padome sniegusi atzinumus par trīs televīzijas sižetiem
LMĒP Ētikas padomes vadībā atkārtoti ievēlēti Daiga Sproģe un Aivars Pastalnieks
Mediju ētikas padome izvērtējusi sūdzības par nepatiesu un maldinošā formā pasniegtu informāciju, alkohola lietošanas cildināšanu un nacionālā naida kurināšanu
Mediju ētikas padome turpinās strādāt jaunā sastāvā
Latvijas Mediju ētikas padome izvērtējusi sūdzības par vārda brīvības ierobežošanu, dezinformācijas izplatīšanu, neslavas celšanu un nepatiesu ziņu izplatīšanu
Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) Ētikas padome janvāra sēdē izskatīja vairākas sūdzības un vēstules par vārda brīvības ierobežošanu, dezinformācijas izplatīšanu, neslavas celšanu un nepatiesu ziņu izplatīšanu. Visos šajos gadījumos Ētikas padome sniedza vērtējumu par iesniegumos minētajiem apstākļiem.
Latvijas Mediju ētikas padome izvērtējusi sūdzības par maldināšanu, nepārbaudītas informācijas izmantošanu un bērnu iesaisti televīzijas sižetos
Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) Ētikas padomes novembra un decembra sēdēs izvērtētas divas sūdzības un viens iesniegums par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem – cieņas aizkaršanu, viedokļu un faktu nenošķiršanu, kā arī auditorijas ietekmēšanu, nepamatoti sasaistot faktus.
Sagatavots pārskats par žurnālista aizsardzības normatīvo regulējumu un tā pilnveidošanu
Pētījums: arī strīdīgos jautājumos Latvijas iedzīvotāji no medijiem sagaida daudzpusīgu informāciju
Pētījumā noskaidrots Latvijas iedzīvotāju viedoklis par ētiku mediju darbā
Gandrīz puse jeb 48% no Latvijas iedzīvotājiem uzskata, ka vairākums žurnālistu ievēro mediju ētikas principus, bet pretējās domās ir 29% iedzīvotāju. Šāds secinājums izriet no biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) veiktā pētījuma par Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret medijiem un to darba vērtējumu(*)
Pētījums: Latvijas iedzīvotāji faktu pārbaudes rakstus un sižetus lielākoties vērtē pozitīvi
39% Latvijas iedzīvotāju ir pamanījuši medijos faktu pārbaudes materiālus, kur žurnālisti veic dažādu publiskajā telpā pieejamu (piemēram, politiķu vai kādu citu cilvēku izteiktu, vai sociālajās saziņas platformās izplatītu) izteikumu pārbaudi un cenšas noskaidrot, vai attiecīgie apgalvojumi atbilst patiesībai un nav melīgi, maldinoši vai neprecīzi. 84% no tiem aptaujas dalībniekiem, kuri faktu pārbaudes materiālus ir pamanījuši, tos vērtē kā noderīgus. Šāds secinājums izriet no biedrības Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP) un pētījumu centra SKDS veiktā pētījuma par Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret medijiem un to darba vērtējumu(*).
Latvijas Mediju ētikas padome izvērtējusi sūdzības par godprātību, faktu pārbaudi, sencionāliem virsrakstiem publikāciju veidošanā
Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” Ētikas padomes novembra sēdē izvērtēja iesniegumus par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem – diskrimināciju, naida kurināšanu, naida runu, sensacionālismu. Visos gadījumos Ētikas padomes sniedza atbildi ar situācijas vērtējumu.
Atziņas un video no Mediju ētikas mēneša diskusijas "“Redakciju nozīme informācijas nodrošināšanā. ”
26. oktobrī notika Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” veidotais seminārs un diskusija par redakciju nozīmi pārbaudītas, atbildīgi sagatavotas informācijas nodrošināšanā un vērtībās balstītu mediju politika demokrātijā. Pilnu pasākuma ierakstu iespējams noskatīties Latvijas Mediju ētikas padomes Facebook lapā, bet atsevišķu prezentāciju ieraksti atrodami šeit.
Atziņas un video no Mediju ētikas mēneša diskusijas "Latvijas informatīvā telpa – jauni izaicinājumi”
Oktobrī atzīmējām Mediju ētikas mēnesi, kurā norisinājās Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” veidotās diskusijas ar pat tēmu “Latvijas informatīvā telpa – jauni izaicinājumi”, lai aplūkotu un skaidrotu aspektus, kas vairojis viltus ziņu un propogandas izplatību, kā tas ietekmē medijus un to, kādu atbalstu medijiem varam sagaidīt no valsts. Pilnu pasākuma ierakstu iespējams noskatīties Latvijas Mediju ētikas padomes Facebook lapā, bet atsevišķi prezentāciju ieraksti atrodami šeit.
Pētījums: Latvijā visbiežāk informāciju par notiekošo iegūst sociālās saziņas platformās, Latvijas sabiedriskajos medijos un komercmedijos latviešu valodā.
Notikumiem Latvijā un pasaulē pastāvīgi līdzi seko divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju, un sociālās saziņas platformas sāk ieņemt līderpozīcijas kā visbiežāk nosauktais informācijas ieguves kanāls. Šādi secinājumi izriet no biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) Mediju ētikas mēneša ietvaros veiktā pētījuma par jaunākajām tendencēm Latvijas iedzīvotāju mediju izmantošanas ieradumos un ieinteresētībā notikumos Latvijā un pasaulē.(*)
26. oktobrī - diskusija “Redakciju nozīme pārbaudītas, atbildīgi sagatavotas informācijas nodrošināšanā. Vērtībās balstīta mediju politika demokrātijā”
Diskusija “Redakciju nozīme pārbaudītas, atbildīgi sagatavotas informācijas nodrošināšanā. Vērtībās balstīta mediju politika demokrātijā" norisināsies 26. oktobrī Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvāris 28, Rīga). To vadīs Romāns Meļņiks, pasākuma pirmajā daļā uz sarunām aicinot tādus ekspertus kā Latvijas radio galveno redaktori Anitu Braunu, Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļas vadītāju Kristeru Pļešakovu, sociologu Arni Kaktiņu, juristu Lauri Liepu un 13. saeimas deputāti Vitu Andu Tēraudu.
Pasākuma otrajā daļā notiks mediju galveno redaktoru diskusija. Piedalās Sigita Roķe, Latvijas televīzija, Vita Dreijere, Delfi plus, Toms Ostrovskis, TVNET, Linda Rasa, Latvijas Avīze, Ivonna Plaude, Neatkarīgās Tukuma Ziņas, Santa Anča, izdevniecība Santa, Ainis Saulītis, Rīgas Viļņi.
Pasākuma programma.
Pasākumu translēs LMĒP Facebook lapā.
Lai apmeklētu pasākumu klātienē, lūdzam reģistrēties.
Vai un cik lielā mērā sabiedrībai aktuāli mediju ētikas jautājumi? Informācija par biedrībā LMĒP izskatītajiem iesniegumiem un sniegtajiem atzinumiem.
Oktobra sēdē Ētikas padome izvērtējusi divas publikācijas
Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” Ētikas padome oktobra sēdē izvērtēja iesniegumus par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem – sagrozītu, maldinošā formā pasniegtu informāciju un nepietiekami kritisku attieksmi pret informācijas avotu un informācijas daudzveidības trūkumu. Abos gadījumos Ētikas padome sniedza atbildi ar situācijas vērtējumu.
Mediju ētikas mēnesī aicinām uz divām diskusijām
Sākoties mediju ētikas mēnesim, biedrība “Latvijas Mediju
ētikas padome” aicina jūs uz diviem pasākumiem. Tajos
iedziļināsimies aktualitātēs, kas izriet no mediju ētikas mēneša
galvenās tēmas: “Informatīvās telpas apdraudējumi – demokrātijas
apdraudējumi”.
Karš Ukrainā mediju
telpā ir vairojis viltus ziņu izplatību un propagandu.
Neprecīzai,
nepatiesai, tendenciozi sagatavotai informācijai ir plašas iespējas
izplatīties sociālās saziņas tīklos.
Tradicionālie mediji ir finansiāli novājināti, tiem samazinās
auditorija, kā arī resursi pārbaudītas informācijas sagatavošanai.
Rezultātā cilvēku viedokļi par notiekošo un tā cēloņiem lielā mērā
tiek balstīti uz nepatiesu informāciju. Visspilgtāk to redzam tajā
sabiedrības daļā, kura ikdienā galvenokārt izmanto krievu valodu,
un tās attieksmē pret notikumiem Ukrainā.