Mediju ētika 101*
2019.gada 22.novembrī norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais pasākums "Mediju ētika 101*"
Pasākumu ar stāstījumu par mediju ētiku postpatiesības laikmetā atklāja filozofs, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Vents Sīlis. Turpinājumā advokātu biroja Sorainen zvērināti advokāti Andris Tauriņš un Ieva Andersone klātesošos un attālinātos sekotājus iepazīstināja ar mediju ētikas jautājumu vērtēšanas mehānismiem, akcentējot digitālā laikmeta izaicinājumus.
Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija, kurā piedalījās The Centre for Media Studies at SSE Riga vadītāja Sabīne Sīle-Eglīte, TV3 žurnālists un Latvijas Žurnālistu asociācija valdes loceklis Arnis Krauze, Re:Baltica žurnāliste un raidījumu producente Inese Liepiņa, kā arī vairāku podkāstu autors un mūziķis Jānis Krīvēns.
Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem par mediju ētiku un pašregulāciju, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.
Pasākuma videoieraksts
Pasākuma rezultātā izstrādātie materiāli
![]() | ![]() |
Pasākuma runātāju prezentācijas
- Venta Sīļa sagatavotā prezentācija "Mediju ētika post-patiesības laikmetā"
- ZAB "Sorainen" sagatavotā prezentācija "Ētikas jautājumu labirints: Latvijas Mediju ētikas Padomes kompetences un mūsdienu izaicinājumi"
- ZAB "Sorainen" sagatavotais atzinums "Izvēlētā uzraudzības mehānisma plusi un tā darbības plašuma prasības"
Tiešsaistes seminārs "Mediju ētika un korporatīvā pārvaldība"
2020.gada 16.jūnijā norisinājās biedrības "Latvijas Mediju ētikas padome" organizēts digitālais seminārs “Mediju ētika un korporatīvā pārvaldība”, apskatot un skaidrojot jautājumus par mediju darbības organizēšanu, attiecībām ar auditoriju un sabiedrību kopumā.
Pasākuma pirmajā daļā Biznesa augstskolas "Turība" profesors mediju un komunikācijas zinātnē Ainārs Dimants auditoriju iepazīstināja ar sevis veikto izpēti "Kā sekmēt žurnālistu aizsardzību, saglabājot mediju uzņēmumu konkurētspēju?".
Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija "Vai mediju biznesā ir vieta mediju ētikai?", kurā ar savu redzējumu un viedokļiem dalījās Ainārs Dimants, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Anda Rožukalne, TVNET Mediju grupas galvenais redaktors Toms Ostrovskis un Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā Andris Grafs.
Aicinām iepazīties ar pasākuma videoierakstu un pasākuma sākumā pasniegto prezentāciju.
Tiešsaistes seminārs "Mediji kā sabiedrības sargsuns vai instruments interešu īstenošanai?"
2020.gada 15.jūlijā norisinājās biedrības "Latvijas Mediju ētikas padome" organizēts digitālais seminārs “Mediji kā sabiedrības sargsuns vai instruments interešu īstenošanai?”.
Digitālā semināra pirmajā daļā Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns iepazīstināja ar veikto izpēti par tēmu “Medijs kā sabiedrības sargsuns vai instruments interešu īstenošanai?”. Prezentācijā Kaprāns pievēršas jautājumiem par mediju lomu, norādot, ka holistikā skatījumā medijs darbojas kā sabiedriskā labuma sargātājs un garants, savukārt partikulāristiskā pieeja pauž uzskatu par medijiem kā konkrētas sabiedrības grupas interešu aizstāvjiem.
Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija, kurā ar savu pieredzi un uzskatiem dalījās Mārtiņš Kaprāns, emeritētā profesore, LU Sociālo zinātņu fakultātes vadošā pētniece Skaidrīte Lasmane, Latvijas žurnālistu asociācijas valdes locekle Anna Platpīre un A/S Delfi valdes loceklis un galvenais redaktors Ingus Bērziņš.
Aicinām iepazīties ar pasākuma videoierakstu un pasākuma sākumā pasniegto prezentāciju.
Izpēte par mediju nozares situāciju Latvijā
Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" līdzdarbības līguma par valsts pārvaldes uzdevuma - sabiedrības kritiskās domāšanas stiprināšana attiecībā uz mediju saturu un mediju atbildīguma veicināšana - veikšanas ietvaros pasūtīja divas izpētes par nozares novērtējumu. Izpēte tika veikta divos virzienos. Pirmkārt tika veikta mediju darbinieku un mediju uzņēmumu vadītāju aptauja par mediju nozares aktuālo problemātiku. Otrkārt tika veikts juridisks nozares izvērtējums par mediju nozares politiku un iespējamajiem normatīvo aktu uzlabojumiem.
Fox Consulting veiktās mediju uzņēmumu darbinieku un uzņēmumu vadītāju veiktās aptaujas rezultāti
Aptaujas kopsavilkums teksta formātā
ZAB "Sorainen" veiktais pētījums par mediju nozares politiku un iespējamajiem normatīvo aktu uzlabojumiem
Tiešsaistes diskusija "Mediju un politiķu attiecības: Badināt nedrīkst barot"
2020.gada 18.decembrī norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais pasākums "Badināt nedrīkst barot"
Pasākumu ar stāstījumu par žurnālistu un politiķu savstarpējām attiecībām atklāja PROVIDUS direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka. Turpinājumā advokātu biroja "PricewaterhouseCoopers" Legal zvērināts advokāts Benno Butulis tiešsaistes vērotājus iepazīstināja ar jautājumiem, kas saistīti ar mediju finansēšanu un atbalsta mehānismiem un to korelāciju ar mediju kvalitāti un demokrātiju, izmantojot arī ārvalstu prakses piemērus.
Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija, kurā piedalījās PROVIDUS direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka, RSU Komunikācijas fakultātes vecākais pasniedzējs Ainārs Dimants, Jaunās konservatīvās partijas senators Andis Kudors, kā arī portāla TVNET žurnālists un topošais politologs Iļja Kozins.
Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem par mediju un politiķu attiecībām, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.
Pasākuma videoieraksts
Pasākuma runātāju prezentācijas
- Ivetas Kažokas sagatavotā prezentācija "Politiķi un žurnālisti. Pasaules mediju ētikas pieredze.";
- Ivetas Kažokas prezentācijas piezīmes;
- ZAB "PricewaterhouseCoopers" Legal sagatavotā prezentācija "Valsts nodrošinātā mediju finansēšana";
- ZAB "PricewaterhouseCoopers" Legal sagatavotais pētījums uz kā balstīta prezentācija.
Pasākuma rezultātā izstrādātais materiāls
Tiešsaistes diskusija "Infodēmijas ierobežošana. Mediju un auditorijas atbildība"
2021.gada 18.jūnijā norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais pasākums "Infodēmijas ierobežošana. Mediju un auditorijas atbildība", kas tika rīkots kā mediju ētikas mēneša atklāšanas pasākums.
Pasākumu atklāja Skaidrīte Lasmane, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes emeritētā profesore un vadošā pētniece ar sevis veiktās izpētes “Latvijas mediju darbs infodēmijas laikā: veiksmes un neveiksmes” prezentāciju. Pasākuma turpinājumā komunikācijas zinātnes doktore, medijpratības eksperte un pasniedzēja Klinta Ločmele iepazīstināja ar veikto izpēti “Sabiedrība un mediji infodēmijas laikā: medijpratības grābekļi”, kurā tika apskatīti astoņi grābekļi, uz kuriem gan mediji, gan sabiedrība pandēmijas laikā ir “uzkāpuši”.
Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija “Kā infodēmijas laikā sadalīt atbildību starp medijiem un auditoriju?” kurā piedalījās žurnālists, ilggadējs politisko procesu komentētājs Māris Zanders, Komercizglītības centra līdzīpašniece un valdes priekšsēdētāja Baiba Zūzena, “ReTV” un radio “Skonto+” vadītājs, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas valdes loceklis Ingemārs Vekteris, kā arī portāla Vents Sīlis, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors, filozofs un antropologs.
Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.
Pasākuma videoieraksts
Pasākuma runātāju prezentācijas
- Skaidrītes Lasmanes sagatavotā prezentācija "Latvijas mediji Covid-19 pandēmijas ekosistēmā: veiksmes un neveiksmes"
- Skaidrītes Lasmanes prezentācijas piezīmes
- Klintas Ločmeles sagatavotā prezentācija "Sabiedrība un mediji infodēmijas laikā: medijpratības grābekļi”
- Klintas Ločmeles prezentācijas piezīmes
Tiešsaistes diskusija "Infodēmijas ierobežošana. Kā un vai pret to cīnīties?"
2021.gada 23.jūlijā norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais Mediju ētikas mēneša noslēguma pasākums "Infodēmijas ierobežošana. Kā un vai pret to cīnīties?", kas tika rīkots kā mediju ētikas mēneša atklāšanas pasākums.
Pasākumu atklāja valsts prezidents un Kultūras ministra uzrunas. Pasākuma pirmajā daļā ar prezentāciju "Mediju darba izaicinājumi pandēmijas laikā: ziņu nogurums, naidīgo mediju efekts un dezinformācija" iepazīstināja Anda Rožukalne, RSU profesore, Komunikācijas fakultātes dekāne. Tam sekoja Kārļa Dagiļa, Latvijas Radio ziņu galvenā redaktora sagatavotā prezentācija "Mediju darbs infodēmijas laikā: Starptautiskā pieredze Latvijas kontekstā.", skaidrojot pandēmijas ietekmi gan uz medijiem, taču galvenokārt uz žurnālistiem visapkārt pasaulei.
Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija “Vai pastāv vakcīna pret infodēmiju un vai tā ir nozīmīga mediju un auditorijas veselībai?” kurā piedalījās Žurnāla KLUBS galvenais redaktors
Aivars Pastalnieks, Vidzemes augstskolas docente Solvita-Denisa Liepniece, mediju eksperte un Rīga TV 24 projekta “Pilna bilde" veidotāja Gunta Līdaka un Juris Mendziņš - Ziņu aģentūras LETA vadītājs
Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.
- Andas Rožukalnes sagatavotā prezentācija "Mediju darba izaicinājumi pandēmijas laikā: ziņu nogurums, naidīgo mediju efekts un dezinformācija"
- Andas Rožukalnes prezentācijas piezīmes
- Kārļa Dagiļa sagatavotā prezentācija "Mediju darbs infodēmijas laikā Starptautiskā pieredze Latvijas kontekstā”
- Kārļa Dagiļa prezentācijas piezīmes
Informatīvais materiāls par biedrības darbību par periodu 2019 - 2021. gada augusts
Izpēte par mediju nozares situāciju Latvijā
Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" līdzdarbības līguma par valsts pārvaldes uzdevuma - sabiedrības kritiskās domāšanas stiprināšana attiecībā uz mediju saturu un mediju atbildīguma veicināšana - veikšanas ietvaros pasūtīja divas izpētes par nozares novērtējumu. Izpēte tika veikta divos virzienos. Pirmkārt jau otro gadu tika veikta mediju darbinieku un mediju uzņēmumu vadītāju aptauja par mediju nozares aktuālo problemātiku, lai saskatītu tendences. Otrkārt tika veikts juridisks nozares izvērtējums par mediju nozares politiku un iespējamajiem risinājumiem tās uzlabošanai.
Informatīvais materiāls balstoties uz 2021. gada mediju ētikas mēneša pasākumiem
Informatīvajā materiālā apkoptas galvenās atziņas, ekspertu viedokļi ,ieteikumi un analīze infodēmijas problemātikai, kas tika šķetināta 2021. gada biedrības "Latvijas Mediju ētikas padome" organizēto mēdiju ētikas mēneša pasākumu ietvarā.
Tiešsaistes diskusija "Mediju un politiķu attiecības: 2022.gada kurss."
2022.gada 22.februārī norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais tiešsaistes notikums "Mediju un politiķu attiecības: 2022.gada kurss", kas tika rīkots kā jau 2020.gadā aizvadītās diskusijas turpinājums.
Tiešsaistes notikumu atklāja un moderēja Latvijas Mediju ētikas padomes valdes loceklis Jānis Lielpēteris. Pasākuma pirmajā daļā ar prezentāciju "Mediju un politiķu attiecības: spilgtākie pēdējā gada problēmjautājumi" iepazīstināja Jānis Buholcs, Vidzemes augstskolas asociētais profesors, skaidrojot ieskatu procesos, kas šobrīd norisinās mediju un politiķu attiecībās. Katram ir savas intereses un ir dažādi veidi, kādā tās tiek īstenotas, tāpēc ir atšķirīgs rezultāts, kā tās rezonē gan mediju, gan politiķu vidū.
Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija, kurā piedalījās DELFI raidījuma "Kāpēc?" vadītāja Olga Dragiļeva, Saeimas deputāts un Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons, Latvijas Radio žurnālists Aidis Tomsons, kā arī Saeimas deputāts, partijas "Vienotība" biedrs un valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.
Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.