Biedrības "Latvijas Mediju ētikas padome" izstrādātie un apkoptie informatīvie materiāli

Šajā sadaļā atradīsiet informatīvus materiālus un izpētes dokumentus saistībā ar mediju ētiku, mediju vides jautājumiem un pašregulācijas mehānismiem. Informatīvo materiālu mērķis ir gan veicināt sabiedrības diskusiju par mediju ētikas jautājumiem, gan mediju nozares ekspertiem sniegt padziļinātu ieskatu nozares problēmjautājumos un iespējamajos risinājumos. 

Mediju ētika 101*

2019.gada 22.novembrī norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais pasākums "Mediju ētika 101*"

Pasākumu ar stāstījumu par mediju ētiku postpatiesības laikmetā atklāja filozofs, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Vents Sīlis. Turpinājumā advokātu biroja Sorainen zvērināti advokāti Andris Tauriņš un Ieva Andersone klātesošos un attālinātos sekotājus iepazīstināja ar mediju ētikas jautājumu vērtēšanas mehānismiem, akcentējot digitālā laikmeta izaicinājumus.

Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija, kurā piedalījās The Centre for Media Studies at SSE Riga vadītāja Sabīne Sīle-Eglīte, TV3  žurnālists un Latvijas Žurnālistu asociācija valdes loceklis Arnis Krauze, Re:Baltica žurnāliste un raidījumu producente Inese Liepiņa, kā arī vairāku podkāstu autors un mūziķis Jānis Krīvēns.

Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem par mediju ētiku un pašregulāciju, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.

Tiešsaistes seminārs "Mediju ētika un korporatīvā pārvaldība"

2020.gada 16.jūnijā norisinājās biedrības "Latvijas Mediju ētikas padome" organizēts digitālais seminārs “Mediju ētika un korporatīvā pārvaldība”, apskatot un skaidrojot jautājumus par mediju darbības organizēšanu, attiecībām ar auditoriju un sabiedrību kopumā.

Pasākuma pirmajā daļā Biznesa augstskolas "Turība" profesors mediju un komunikācijas zinātnē Ainārs Dimants auditoriju iepazīstināja ar sevis veikto izpēti "Kā sekmēt žurnālistu aizsardzību, saglabājot mediju uzņēmumu konkurētspēju?".

Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija "Vai mediju biznesā ir vieta mediju ētikai?", kurā ar savu redzējumu un viedokļiem dalījās Ainārs Dimants, Rīgas Stradiņa universitātes profesore Anda Rožukalne, TVNET Mediju grupas galvenais redaktors Toms Ostrovskis un Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā Andris Grafs.

Aicinām iepazīties ar pasākuma videoierakstu un pasākuma sākumā pasniegto prezentāciju.

Tiešsaistes seminārs "Mediji kā sabiedrības sargsuns vai instruments interešu īstenošanai?"

2020.gada 15.jūlijā norisinājās biedrības "Latvijas Mediju ētikas padome" organizēts digitālais seminārs “Mediji kā sabiedrības sargsuns vai instruments interešu īstenošanai?”. 

Digitālā semināra pirmajā daļā Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Mārtiņš Kaprāns iepazīstināja ar veikto izpēti par tēmu “Medijs kā sabiedrības sargsuns vai instruments interešu īstenošanai?”. Prezentācijā Kaprāns pievēršas jautājumiem par mediju lomu, norādot, ka holistikā skatījumā medijs darbojas kā sabiedriskā labuma sargātājs un garants, savukārt partikulāristiskā pieeja pauž uzskatu par medijiem kā konkrētas sabiedrības grupas interešu aizstāvjiem.

Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija, kurā ar savu pieredzi un uzskatiem dalījās Mārtiņš Kaprāns, emeritētā profesore, LU Sociālo zinātņu fakultātes vadošā pētniece Skaidrīte Lasmane, Latvijas žurnālistu asociācijas valdes locekle Anna Platpīre un A/S Delfi valdes loceklis un galvenais redaktors Ingus Bērziņš.

Aicinām iepazīties ar pasākuma videoierakstu un pasākuma sākumā pasniegto prezentāciju.

Izpēte par mediju nozares situāciju Latvijā

Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" līdzdarbības līguma par valsts pārvaldes uzdevuma - sabiedrības kritiskās domāšanas stiprināšana attiecībā uz mediju saturu un mediju atbildīguma veicināšana - veikšanas ietvaros pasūtīja divas izpētes par nozares novērtējumu. Izpēte tika veikta divos virzienos. Pirmkārt tika veikta mediju darbinieku un mediju uzņēmumu vadītāju aptauja par mediju nozares aktuālo problemātiku. Otrkārt tika veikts juridisks nozares izvērtējums par mediju nozares politiku un iespējamajiem normatīvo aktu uzlabojumiem. 

Fox Consulting veiktās mediju uzņēmumu darbinieku un uzņēmumu vadītāju veiktās aptaujas rezultāti

Aptaujas kopsavilkums teksta formātā

ZAB "Sorainen" veiktais pētījums par mediju nozares politiku un iespējamajiem normatīvo aktu uzlabojumiem

Informatīvais materiāls par biedrības darbību un biedrības zīmola grāmata

 Informatīvais materiāls par biedrības darbību

Biedrības zīmola grāmata

Tiešsaistes diskusija "Mediju un politiķu attiecības: Badināt nedrīkst barot"

2020.gada 18.decembrī norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais pasākums "Badināt nedrīkst barot"

Pasākumu ar stāstījumu par žurnālistu un politiķu savstarpējām attiecībām atklāja PROVIDUS direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka. Turpinājumā advokātu biroja "PricewaterhouseCoopers" Legal zvērināts advokāts Benno Butulis tiešsaistes vērotājus iepazīstināja ar jautājumiem, kas saistīti ar mediju finansēšanu un atbalsta mehānismiem un to korelāciju ar mediju kvalitāti un demokrātiju,  izmantojot arī ārvalstu prakses piemērus.

Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija, kurā piedalījās PROVIDUS direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka, RSU Komunikācijas fakultātes vecākais pasniedzējs Ainārs Dimants, Jaunās konservatīvās partijas senators Andis Kudors, kā arī portāla TVNET žurnālists un topošais politologs Iļja Kozins.

Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem par mediju un politiķu attiecībām, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.

Tiešsaistes diskusija "Infodēmijas ierobežošana. Mediju un auditorijas atbildība"

2021.gada 18.jūnijā norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais pasākums "Infodēmijas ierobežošana. Mediju un auditorijas atbildība", kas tika rīkots kā mediju ētikas mēneša atklāšanas pasākums.

Pasākumu atklāja Skaidrīte Lasmane, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes emeritētā profesore un vadošā pētniece ar sevis veiktās izpētes “Latvijas mediju darbs infodēmijas laikā: veiksmes un neveiksmes” prezentāciju. Pasākuma turpinājumā komunikācijas zinātnes doktore, medijpratības eksperte un pasniedzēja Klinta Ločmele iepazīstināja ar veikto izpēti “Sabiedrība un mediji infodēmijas laikā: medijpratības grābekļi”, kurā tika apskatīti astoņi grābekļi, uz kuriem gan mediji, gan sabiedrība pandēmijas laikā ir “uzkāpuši”. 

Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija “Kā infodēmijas laikā sadalīt atbildību starp medijiem un auditoriju?” kurā piedalījās žurnālists, ilggadējs politisko procesu komentētājs Māris Zanders, Komercizglītības centra līdzīpašniece un valdes priekšsēdētāja Baiba Zūzena, “ReTV” un radio “Skonto+” vadītājs, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas valdes loceklis Ingemārs Vekteris, kā arī portāla Vents Sīlis, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors, filozofs un antropologs.

Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.

Tiešsaistes diskusija "Infodēmijas ierobežošana. Kā un vai pret to cīnīties?"

2021.gada 23.jūlijā norisinājās Latvijas Mediju ētikas padomes organizētais Mediju ētikas mēneša noslēguma pasākums "Infodēmijas ierobežošana. Kā un vai pret to cīnīties?", kas tika rīkots kā mediju ētikas mēneša atklāšanas pasākums.

Pasākumu atklāja valsts prezidents un Kultūras ministra uzrunas. Pasākuma pirmajā daļā ar prezentāciju "Mediju darba izaicinājumi pandēmijas laikā: ziņu nogurums, naidīgo mediju efekts un dezinformācija" iepazīstināja Anda Rožukalne, RSU profesore, Komunikācijas fakultātes dekāne. Tam sekoja Kārļa Dagiļa, Latvijas Radio ziņu galvenā redaktora sagatavotā prezentācija "Mediju darbs infodēmijas laikā: Starptautiskā pieredze Latvijas kontekstā.", skaidrojot pandēmijas ietekmi gan uz medijiem, taču galvenokārt uz žurnālistiem visapkārt pasaulei.

Pasākuma otrajā daļā norisinājās paneļdiskusija “Vai pastāv vakcīna pret infodēmiju un vai tā ir nozīmīga mediju un auditorijas veselībai?” kurā piedalījās  Žurnāla KLUBS galvenais redaktors Aivars Pastalnieks, Vidzemes augstskolas docente Solvita-Denisa Liepniece, mediju eksperte un Rīga TV 24 projekta “Pilna bilde" veidotāja Gunta Līdaka un Juris Mendziņš - Ziņu aģentūras LETA vadītājs

Aicinām iepazīties ar pasākuma rezultātā izstrādātajiem materiāliem, pasākuma videoierakstu un pasākuma runātāju prezentācijām.


Informatīvais materiāls par biedrības darbību par periodu 2019 - 2021. gada augusts

.

Izpēte par mediju nozares situāciju Latvijā

Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" līdzdarbības līguma par valsts pārvaldes uzdevuma - sabiedrības kritiskās domāšanas stiprināšana attiecībā uz mediju saturu un mediju atbildīguma veicināšana - veikšanas ietvaros pasūtīja divas izpētes par nozares novērtējumu. Izpēte tika veikta divos virzienos. Pirmkārt jau otro gadu tika veikta mediju darbinieku un mediju uzņēmumu vadītāju aptauja par mediju nozares aktuālo problemātiku, lai saskatītu tendences. Otrkārt tika veikts juridisks nozares izvērtējums par mediju nozares politiku un iespējamajiem risinājumiem tās uzlabošanai.

Fox Consulting veiktās mediju uzņēmumu darbinieku un uzņēmumu vadītāju veiktās aptaujas rezultāti.

ZAB "Sorainen" veiktais pētījums par mediju nozares politiku un iespējamajiem normatīvo aktu uzlabojumiem.


Informatīvais materiāls balstoties uz 2021. gada mediju ētikas mēneša pasākumiem


Informatīvajā materiālā apkoptas galvenās atziņas, ekspertu viedokļi ,ieteikumi un analīze infodēmijas problemātikai, kas tika šķetināta 2021. gada biedrības "Latvijas Mediju ētikas padome" organizēto mēdiju ētikas mēneša pasākumu ietvarā.


Informatīvie materiāli par Mediju ētikas padomes darbu un mediju vidi sagatavoti ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu līdzdarbības līguma par valsts pārvaldes uzdevuma – sabiedrības kritiskās domāšanas stiprināšana attiecībā uz mediju saturu un mediju atbildīguma veicināšana - veikšanu ietvaros.