Mediju ētikas padomei pievienojies Raivis Spalvēns; jūnija sēdē izskatītas vairākas sūdzības
Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” biedru ārkārtas kopsapulcē 18. jūnijā apstiprināts jauns biedrības Ētikas padomes loceklis – Raivis Spalvēns. Izmaiņas Ētikas padomes sastāvā veiktas pēc tam, kad Ētikas padomes locekle Gunta Līdaka atkāpās no amata pēc darba attiecību uzsākšanas ar Kultūras ministriju. Lai nodrošinātu pilnvērtīgu Ētikas padomes darbību pilnā, deviņu locekļu sastāvā, Ētikas padomē tika apstiprināts portāla “Delfi” Nacionālo ziņu nodaļas žurnālists Raivis Spalvēns. Ētikas padome uzrauga Biedrības Ētikas kodeksa principu un normu īstenošanu, izskata sūdzības par ētiska rakstura pārkāpumiem mediju darbībā, pauž viedokli par dažādiem mediju nozares jautājumiem un sadarbojas ar valsts institūcijām nozari regulējošo normu izstrādē un mediju atbalsta programmu īstenošanā.
Savukārt 12. jūnijā notikušajā Ētikas padomes sēdē tika izskatītas vairākas sūdzības un iesniegumi.
Ētikas padome nekonstatēja pārkāpumu portāla LSM+ sižetā un publikācijā, kurš bija veltīts sociālajos tīklos saceltajai ažiotāžai par izmaiņām Rīgas domes noteiktajā kārtībā klaiņojošu un ievainotu dzīvnieku ķeršanā un transportēšanā uz patversmi. Sūdzības iesniedzējs – biedrība “Dzīvnieku glābšanas dienests” uzskatīja, ka medijs vairojis baumas par it kā gaidāmo Rīgā noķerto dzīvnieku masveida nogalināšanu ar to saistītā patversmē, kurai nav nekāda sakara ar minētajiem notikumiem Rīgas domē un kas nesniedz tai pakalpojumu, jo dzīvnieki tiek transportēti uz citu patversmi. Tādā veidā medijs nomelnojis ar šo biedrību saistīto patversmi.
Ētikas padome secināja, ka sižets faktoloģiski korekti izskaidro notikumus, atspoguļo tieši iesaistīto pušu viedokļus un kliedē internetā izplatītās baumas par iespējamo patversmē nonākušo dzīvnieku masveida eitanāziju. Fakts, ka sižets piešķir lielāku redzamību ar notikumiem tikai pastarpināti saistītajai patversmei, nebūtu uztverams kā sižeta veidotāju pašmērķis, bet sekas, kādas rodas, atspēkojot pārspīlējumus un nepamatotas baumas. Ētikas padome secināja, ka sižetā skatītās ažiotāžas pamatā nozīme ir bijusi konkrētās patversmes līdzšinējai reputācijai, tomēr, vadoties no sižeta mērķiem, no tās pieminēšanas nav bijis iespējams izvairīties. Vienlaikus fakts, ka sūdzības iesniedzējs ir nevis atturējies no komentāru sniegšanas medijam, bet atbildējis uz žurnālista jautājumiem, skaidrojis situāciju un atspēkojis baumas, ir palīdzējis tā reputācijai. Atzinums Nr 11/2025 par šo sūdzību pieejams biedrības mājaslapā https://www.lmepadome.lv/etikaspadome/etikas-padomes-atzinumi/.
Skatot Bērnu aizsardzības centra lūgumu vērtēt bērnu piedalīšanos TV360 šovā "Ģimene burkā", Ētikas padome secināja, ka konkrētajā gadījumā nav nekāda pamata runāt par iespējamajiem ētikas normu pārkāpumiem. Norādītās epizodes bija sirsnīgas, un, filmējot bērnus, sižeta veidotāji ievērojuši smalkjūtību un piesardzību. Ētikas padome valsts iestādēm rekomendē ar sižetu nesaistītu personu iesniegumus izvērtēt pietiekami kritiski, un gadījumos, kur acīmredzami nav pazīmju par aizskārumu, pieņemt lēmumu atteikt iesniedzējiem, nevis sūdzības izskatīšanā iesaistīt citas iestādes un organizācijas, tādejādi nelietderīgi tērējot valsts resursus. Lai arī ikviens var iesniegt sūdzību valsts iestādēs par jebko, Ētikas padome uzskata, ka nebūtu lietderīgi padziļināti skatīt visas sūdzības, kur kādu neapmierina bērnu klātbūtne mediju pārraidītajos sižetos.
Par “Latvijas Mediju ētikas padomi”.
Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" dibināta 2018. gadā pēc vairāku mediju nozares asociāciju un mediju iniciatīvas. Biedrības mērķis ir veicināt ētiskas mediju prakses attīstību un sekmēt mediju pašregulāciju Latvijā; aizsargāt vārda brīvību un sabiedrības tiesības uz drošu un uzticamu mediju vidi. Biedrība izskata sūdzības un iesniegumus par mediju darba iespējamo neatbilstību ētikas principiem. Tā tiecas noregulēt strīdus, sniedzot savu vērtējumu vai atzinumu par situāciju, kā arī izglītot medijus un sabiedrību, skaidrojot ētikas kodeksu, mediju tiesības un pienākumus un sniedzot medijiem rekomendācijas.
Šobrīd Biedrībā ir 107 biedri un seši asociētie biedri. Biedrības biedri pārstāv visu formu un veidu medijus, mediju asociācijas un organizācijas.
Sūdzības par Biedrības Ētikas kodeksa ievērošanu medijos izskata Biedrības Ētikas padome, kurā šobrīd darbojas Andrejs Mēters, Toms Ostrovskis, Skaidrīte Lasmane, Guntars Līcis, Baiba Liepiņa, Anda Rožukalne, Kristers Pļešakovs, Aleksandrs Mirlins, Raivis Spalvēns. Biedrības darbu vada biedrības valde, kuru pārstāv valdes locekle Ilona Skuja. Informācijas par biedrību atrodama www.lmepadome.lv.
Sabiedrības informēšana par biedrības “Latvijas Mediju Ētikas padome” darbu tiek veikta ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.