Mediju ētikas padome izskatījusi sūdzības par Bez Tabu sižetu un “Cūku komiksa” publikāciju
16. aprīlis, 2024 pl. 13:13
Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” Ētikas padome ir sniegusi atzinumu par marta sēdē skatīto Valmieras novada pašvaldības sūdzību, kā arī vērtējusi Ukrainas aizstāvjiem veltīto “Cūku komiksa” publikāciju.
Ētikas padome nesaskatīja pārkāpumus Bez Tabu sižetā, kurā žurnālisti, reaģējot uz Valsts drošības dienesta paziņojumu par procesuālām darbībām Valmierā saistībā ar aizdomām par Eiropas Savienības sankciju pārkāpšanu ar saplākšņa eksportu, apmeklēja Valmieru un no dažādiem avotiem centās iegūt vairāk informāciju par notikušo. Valmieras novada dome uzskatīja, ka žurnālista mēģinājumi panākt pašvaldības amatpersonu komentāru par šo notikumu ir radījusi sabiedrībai negatīvu un maldīgu priekšstatu par pašvaldības saistību un atbildību notikumā. Ētikas padomei, noskatoties sižetu, neradās iespaids, ka Valmieras novada pašvaldība būtu saistīta ar sankciju pārkāpumu, tomēr radās priekšstats, par to, cik novada domes pārstāvji ir pieejami un atvērti komunikācijai ar medijiem par neērtām tēmām, jo žurnālistam bija sarežģīti no novada domes iegūt televīzijas ziņu specifikai atbilstošu komentāru. Ētikas padome secina, ka apstākļos, kad žurnālistam neizdevās iegūt jaunas ziņas, komentārus un vērtējumus par notikumu, iecerētā reportāža par sankciju pārkāpšanu izvērsās par nesekmīga informācijas iegūšanas procesa atspoguļojumu. Ņemot vērā, ka žurnālists informāciju centās iegūt no vairākiem Valmieras novada pašvaldības pārstāvjiem, reportāžā tā ieguva lielāku redzamību, nekā citi uzrunātie informācijas avoti.
Ētikas padomes atzinums par šo sūdzību ir pieejams LMĒP mājaslapā https://www.lmepadome.lv/etikaspadome/etikas-padomes-atzinumi.
Vērtējot portālā LSM.lv publicētā “Cūku komiksa” publikāciju, kas veltīta kara Ukrainā otrajai gadadienai, Ētikas padome atzīst, ka jau sākotnēji cūku kā tēlu izvēle komiksā ir bijis riskants lēmums, jo latviešu un daudzās citas kultūrās šim tēlam ir pretrunīgs, pārsvarā negatīvs vērtējums. Tiesa, tam ir arī izņēmumi, piemēram, līdz ar cūkmena kā populāra vides aizstāvja parādīšanos, Latvijā cūkas tēlam parādījušās arī pozitīvas nozīmes. Ētikas padome atzīst, ka komiksam un karikatūrai kā žanram tradicionāli ir augstāks tolerances līmenis – komiksi drīkst provocēt, būt satīriski. Taču šajā gadījumā, kā atzina māksliniece un LSM.lv redakcija, provocēt nebija mērķis, tāpēc Ētikas padome secina, ka provokācija un aizskārums bija noticis nevilšus un nevietā, un raugās uz to kā paviršības un neiejūtības sekām. Lai arī mākslinieces radošā brīvība nav apstrīdama, redakcijas pienākums ir rēķināties ar laiku, kurā dzīvojam, ar publikācijas izmantošanas kontekstiem, un to, ka pretrunīgos tēlos ietērpts vēstījums par tik jūtīgu tēmu kā Ukrainas aizstāvji tiks uztverts nepilnīgi vai pat pretēji autores iecerētajam. Ētikas padome uzskata, ka šādi gadījumi medijiem kalpo kā atgādinājums, ka mediju tiesības pastāv saistībā ar mediju atbildību, un cer, ka šī notikuma raisītā diskusija dos lielāku labumu, nekā ar publikāciju nodarītais kaitējums.
Par Latvijas Mediju ētikas padomi
Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" dibināta 2018. gadā, apvienojoties mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 47 biedri un trīs asociētie biedri, kā arī biedrības Ētikas kodeksam pievienojušies četrpadsmit uzņēmumi un organizācijas, nekļūstot par Biedrības biedriem. Biedrības biedri pārstāv visu formu un veidu medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā.