Mediju ētikas padome izskatījusi sūdzības par privātuma pārkāpumiem
18. marts, 2024 pl. 13:00
Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP) Ētikas padome ir sniegusi atzinumus par februāra sēdē skatītajām divām sūdzībām. Sūdzētāji abos gadījumos bija neapmierināti, ka mediji publikāciju veidošanā ir izmantojuši viņu ierakstus sociālās saziņas vietnēs.Ētikas padome nesaskatīja pārkāpumus laikraksta “Ziemeļlatvija” darbā, rakstot par problēmām ar ielu un ietvju tīrīšanu Valkā.Laikraksts bija sekojis diskusijām pie pašvaldības darbinieces, kas atbild par ielu tīrīšanu, veiktā ieraksta sociālās saziņas vietnē “Facebook”, kā arī rakstā atspoguļojis kritisku iedzīvotājas viedokli par pašvaldības veikumu. Lai arī sūdzētāja bija neapmierināta ar publikācijā pausto informāciju, Ētikas padome secināja, ka redakcijas paustais ir balstīts uzticamos informācijas avotos, savukārt iedzīvotājiem ir tiesības paust kritiku par pašvaldības darbu un medijiem par to ziņot.
Ētikas pārkāpums netika konstatēts arī portāla “jauns.lv” publikācijā, kas vēstīja, ka kāds sabiedrībā pazīstams cilvēks kļuvis par krāpnieku upuri; tie piekļuvuši viņa bankas kontam un nozaguši visu naudu. Publikācija bija balstīta uz šī cilvēka publisku ierakstu vietnē “Facebook”, kurā tas informēja par notikušo un aicināja uzmanīties. Lai arī sūdzētājs uzskatīja, ka medijs, ar viņu nesazinoties un publiskojot viņa vārdu, vadītā uzņēmuma nosaukumu un pievienojot foto, ir pārkāpis viņa privātumu, Ētikas padome secināja, ka sūdzība nav pamatota, jo informāciju bez anonimizēšanas savā vārdā publiski izplatījis pats sūdzētājs, kurš turpat “Facebook” arī dalījies ar ziņām par sevis vadīto uzņēmumu un savu foto. Sūdzētāja sabiedriskās darbības rezultātā portāla redakcija, viņu uzskatīja par publisku personu, kurai privātās dzīves robežas ir daudz šaurākas, bet publicēto ziņu par krāpšanu – par pietiekami nozīmīgu, lai, balstoties uz cilvēka ierakstu sociālajā medijā, veidotu rakstu portālā. Arī foto redakcija ieguva likumīgā ceļā – no “LETA” fotogrāfiju arhīva, kur tas publiski pieejams sūdzētāja profesionālās un publiskās darbības dēļ.
Ētikas padome vērš uzmanību uz vairākiem aspektiem, kas saistās ar šo un līdzīgiem gadījumiem.
Publicējot informāciju sociālās saziņas vietnēs, īpaši – publiski pieejamas informācijas statusā, cilvēkiem nepieciešams apzināties, ka tie nevarēs izvēlēties, kā tā izplatīsies tālāk, tiks interpretēta, vai nenonāks medijos, netiks nokopēta, pārstāstīta u.tml. Medijiem var būt dažādi apsvērumi informācijas izmantošanai, piemēram, tā var būt sabiedriski nozīmīga, informācijas avots jau tiek uztverts kā publiska persona u.c.
Savukārt medijiem, izmantojot sociālās saziņas vietnēs cilvēku publiskoto informāciju, jārūpējas par savu publikāciju kvalitāti un medija pievienoto vērtību to saturā, kas īstenojams, piemēram, ar faktu pārbaudi, informācijas precizēšanu, papildus ziņu ievākšanu. Lai arī mediji daudzos gadījumos paļaujas uz informācijas patiesumu un nesazinās ar avotiem, informācija ne vienmēr izrādās patiesa. Arī situācijās, kad medijiem noderīgu informāciju publisko nozieguma upuris, lielāka iejūtība no žurnālistu puses un sazināšanās ar upuri palīdz veidot cieņpilnas attiecības starp informācijas avotiem un medijiem, sekmē uzticēšanos medijiem un palīdz tiem labāk īstenot savas funkcijas.
Tāpat medijiem ir būtiski sekot līdzi lasītāju komentāriem pie publikācijām, dzēst nepamatoti vai nesamērīgi aizskarošus ierakstus, ieviest iespēju ziņot par pārkāpumiem komentāros.
Ētikas padomes atzinumi par šīm sūdzībām ir pieejami LMĒP mājaslapā https://www.lmepadome.lv/etikaspadome/etikas-padomes-atzinumi.
Par Latvijas Mediju ētikas padomi
Biedrība "Latvijas Mediju ētikas padome" (LMĒP) dibināta 2018. gadā, apvienojoties mediju nozares asociācijām un uzņēmumiem. Šobrīd biedrībā ir 46 biedri un trīs asociētie biedri, kā arī biedrības Ētikas kodeksam pievienojušies četrpadsmit uzņēmumi un organizācijas, nekļūstot par Biedrības biedriem. Biedrības biedri pārstāv visu formu un veidu medijus, mediju asociācijas un organizācijas, kas darbojas mediju jomas pētniecībā. Biedrības darbu vada biedrības valde, kuru pārstāv valdes locekle Ilona Skuja. Biedrības Ētikas kodeksa ievērošanu medijos pārrauga LMĒP Ētikas padome, kurā darbojas tās priekšsēdētāja Daiga Sproģe un vietnieks Aivars Pastalnieks, padomes locekļi Skaidrīte Lasmane, Guntars Līcis, Baiba Liepiņa, Anda Rožukalne, Andrejs Mēters, Ingemārs Vekteris, Aleksandrs Mirlins.